wWw.pAyLaŞıM11.cOm
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

wWw.pAyLaŞıM11.cOm

PAYLAŞ_PAYLAŞA_BİLİRSEN...

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI'

YazarMesaj
Admin
(YÖNETMEN)
(YÖNETMEN)
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 384
Lakap : sErKaN11
PAYLAŞIM :
Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Left_bar_bleue411 / 100411 / 100Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Right_bar_bleue

REP\'İM :
Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Left_bar_bleue341 / 100341 / 100Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Right_bar_bleue

PUAN\'IM :
Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Left_bar_bleue67 / 10067 / 100Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Right_bar_bleue

TAKIM : Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Fb
HAYVANIM : Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Hareketli-kedi
BAYRAĞIM : Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Bayrak

Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Empty
MesajKonu: Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI'   Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI' Icon_minitimeSalı Haz. 03, 2008 7:38 am

Dünyanın Utancı ‘Çocuk Askerler’

Dünya genelinde çocuk asker sayısının net olarak bilinmemesine rağmen, Çocuk Asker Kullanılmasını Durdurma Koalisyonunun tahminlerine göre Dünyada 300.000 çocuk asker bulunmaktadır En kritik çocuk asker sorunu 100.000’e varan çocuk asker nüfusu, kimi yerlerde 9’a kadar inen yaş ortalamasıyla Afrika’da görülmektedir. Bununla beraber birçok Asya ülkesinde & Latin Amerika’nın bir kısmında & Avrupa ve Ortadoğu’da da çocuk askerler kullanılmaktadır.
Çocuk askerlerin çoğunluğu değişik silahlı politik gruplara dahil edilmektedir. Bunlar, hükümete bağlı paramiliter gruplar ve çatışmaların yoğun olarak görüldüğü bölgelerdeki kendini koruma birimleridir. Diğer silahlı gruplar da hükümet karşıtı & etnik inanç temelli, diğer azınlıklar ve küçük gruplar veya hükümetle ve birbirleriyle toprakları ve kaynakları savunmak için savaşan gruplardır.
Bir çok ‘gönüllü’ araştırmaya göre;14-18 yaş arasında bulunan çocuk askerlerin çoğunluğu silahlı çatışmalara dahil olmak için birkaç seçenek görmektedir. Askere katılmanın sebepleri arasında silahlı çatışmadan geri de ailesini bırakarak kurtulma, ekonomik ve sosyal yapıların tahrip olması veya hükümet güçleri veya muhalif gruplar tarafından aile bireylerinin işkenceye maruz bırakılması veya öldürülmesi gibi sebepler yer alıyor. Çocuk yaşta asker olmanın diğer sebepleri arasında yoksulluk ve yeterli çalışma ve eğitim olanaklarının olmaması gelmektedir. Bir çok kızın çocuk yaşta asker olmasının sebepleri arasında ailevi sorunlar, şiddet ve cinsel istismar bulunmaktadır. Kız askerler, sıklıkla tacize, tecavüze maruz kalmakta casus olarak kullanılmakta ve eve geri dönüşlerinde aileleri tarafından damgalanmaktadırlar.

Çocuk Askerlerin Çığlığı:

Kongo Demokratik Cumhuriyeti
‘Yeni olmak, bir çok zor alıştırmayı yapamıyordum. Bu yüzden her sabah dayak yiyordum. Kamptaki iki arkadaşım dayak yüzünden öldüler. Askerler onları yaktılar. Ben hala onları düşünüyorum’
Eski bir çocuk asker. 2002

Sudan
‘SPLA’ya 13 yaşımdayken katıldım. Bahr Al Ghazal’lıyım. Beni 2001 yılında saf dışı bıraktılar ve Rumbek’e getirdiler, fakat ben hiçbir politik dokümanı vermemiştim. Şimdi, buradan hareket edemiyorum. Çünkü ailem hükümet güçlerinin saldırısıyla SPLA’ya katıldığım için öldürüldü. Şimdi niye geri dönüp tekrar SPLA’ya katılmadığımı merak ediyorum, arkadaşlarımın yarısı benden daha iyi görünüyor’
2004

Uganda
‘Kardeşimle beraber yakalandık. LRA bize kardeşlerimizin iyi hizmet veremediklerini söyleyerek bizi onları izlemeye götürdüler. Daha sonra sopalarla öldürene kadar dövdüler. Bunun bize güç vereceğini söylediler. En genç kardeşim 9 yaşındaydı’
13 yaşındaki eski bir çocuk asker

Zimbabwe
‘Yurtta hiçbir görevli yoktu ve bir gece tecavüze uğradık. Adamlar ve gençler karanlıkta yurdumuza girmiş ve bize tecavüz ediyorlardı. Sadece üzerinde birinin olduğunu biliyorsun, hiçbir şekilde kim olduğunu göremiyorsun. Ağladığımız zaman bizi sopalarla dövdüler. Bağırarak bu tecavüzü rapor etmeyeceğimizi söyledik. En gencimiz 11 yaşındaydı ve defalarca tecavüze maruz kaldı.’
19 yaşındaki bir kız

Hindistan
‘Arkadaşıyla beraber gruba katılmak için ormanın dışına kaçtılar. Silahı ilk eline aldığında 14 yaşındaydı. Okula gitmeyi sevdiğini söyledi fakat ailesinin yoksulluğu yüzünden eline ***** aldı. Şimdi, silahın yardımıyla kendisine ve ailesine göndereceği yeterli kadar parası var’
16 yaşında bir çocuk asker

Endonezya
‘Biliyorum çalışmak tehlikeli ve ailem benim katılmama engel olmaya çalışıyor. Fakat bir şeyler yapmak istiyordum. Savaşa çağrıldım. Bütün risklere hazırım’
Mart 2004 17 yaşında bir çocuk asker

Burma
‘…diğer eğitilenler, eğer kaçmaya çalışanlar yakalanırsa ellerine ve ayaklarına ağaç dallarıyla vurulurdu. Kaçmalarına engel olmak için defalarca dövülür, sonrada bir yerlere kapatılırlardı.’
13 yaşında hükümet güçlerinden bir çocuk asker. 2003

Irak
‘Mehdi’nin ordusuna Amerikalılarla savaşmak için katıldım. Dün akşam tanka bir roket fırlattım’
Necef’te 12 yaşında bir çocuk

Kolombiya
‘Sana silah veriyorlar ve sen en iyi arkadaşını öldürmek zorunda kalıyorsun. Bunu sana güvenebilmek için yaptırıyorlar. Eğer arkadaşını öldürmezsen, arkadaşının seni öldürmesini istiyorlar. Yapmak zorundasın yoksa sen ölürsün. Bu yüzden kaçtım. Daha fazla dayanamazdım.’
7 yaşında paramiliter bir gruba katılan sokakta yaşayan bir çocuk

Sierra Leone
‘Parmakları kesilen insanlar, 10 yaşında bir kızın tecavüzden sonra öldüğünü ve birçok insanın canlı canlı yakıldığını gördüm. Defalarca içimden ağladım. Çünkü sesli ağlayacak cesareti bulamadım.’
Ocak 1999, 14 yaşında bir kız

Uganda
‘Sana bir mesaj vermek istiyorum. Lütfen dünyaya biz çocukların başına neler geldiğini söylemek için elinden gelenin en iyisini yap. Çünkü diğer çocuklar bu şiddete maruz kalmamalı.’
15 yaşında LRA’dan kaçan bir kız
https://paylasim11.yetkin-forum.com

Çocuk askerlerin 'ÇIĞLIĞI'
1 sayfadaki 1 sayfası